reklama

Nepotrebujem si pamätať heslá

Presne tak. Už si ich pamätať nemusím. Viem ako si ich nepamätať a predsa ich nezabudnúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

Pre väčšinu ľudí nie je zapamätanie si hesiel k svojím účtom na internetových stránkach problém. Väčšinou vtedy, ak používajú jedno-dve heslá na všetko. Občas sa môže vyskytnúť, že človek zabudne len kde ktoré heslo treba zadať, aby bol pustený tam kam chce. Avšak ak nejaký chytrák zistí jedno z vašich hesiel, môžete si byť istí, že to vyskúša na každej známej stránke a tým pádom pre vás môže nastať katastrofa. Riešením je používanie ťažších hesiel, pre každú službu iné heslo. Lenže toto by si zapamätal málokto. Existujú však riešenia, ktoré tento problém vedia vyriešiť za vás. Základným je nastavenie ukladania hesiel v prehliadači. Lenže tým pádom môže každý používateľ vášho PC používať vaše služby. Opera má na to "čarovnú paličku", ktorá až po kliknutí odhalí heslo, a dá sa sama zaheslovať. FireFox to vie s pomocou add-onov, ktoré majú tú istú funkciu. Lenže toto všetko sa dá robiť len na jednom počítači. Ak prídete na cudzí komp a chcete si pozrieť napríklad mail tak si pozriete trt makový a nie mail. Vy si totiž vaše heslo skladajúce sa z veľkých a malých písmen, čísel a rôznych iných znakov nepamätáte. A nepoznám človeka, čo by tie heslá nosil napísané napríklad v mobile (i keď ako argument to možno nájdem v diskusii). 

Kvôli tomuto vznikli podobné služby na internete, ktoré vaše heslá chránia, ale zároveň vám umožnia si ich kdekoľvek pozrieť, či sa rovno prihlásiť bez zadávania a pozerania si vlastných hesiel. Takými službami sú  Passpack  a  Mashedlife . Ja sa budem zaoberať druhým menovaným, keďže som sa s Mashedlife stretol skôr ako s Passpack a aj sa mi viac osvedčil. Samozrejme, že každý má iný názor, ale toto je subjektívne hodnotenie autora, tak neberiem poznámky týkajúce sa objektivity do úvahy.
Služba Mashedlife funguje na jednoduchom avšak bezpečnom princípe uchovávania hesiel, ktoré môžte použiť na akomkoľvek počítači. Trik je v tom, že sa prihlasujete pomocou záložky. Tú si môžte pridať do panelu so záložkami, alebo len medzi záložky a vždy keď sa chcete prihlásiť na nejakú stránku či službu stačí kliknúť na túto záložku. Záložka v sebe obsahuje java skript, ktorý vie rozpoznať na akej stránke sa nachádzate a odošle to do vašej centrály Mashedlife, kde máte svoje heslá uložené. Tá následné na stránke automaticky vyplní polia s menom a heslom a buď vás automaticky prihlási, alebo už len kliknete na príslušné tlačítko prihlásenia sa. Na to vás samozrejme upozorní. 
Samotný systém nie je treba nič učiť, ako to je pri niektorých službách a prihlasuje vás okamžite. Stačí byť v danom prehliadači prihlásený v službe Mashedlife (nemusíte mať túto stránku stále otvorenú, funguje to cez cookies) a mať v Mashedlife uložené heslá. Systém správy hesiel je jednoduchý a celkom bezpečný. Pri vkladaní hesiel do vašej databázy zadáte prihlasovacie meno a heslo (ako inak samozrejme), link na stránku (napríklad google.com, nemusíte zadávať celú zložitú adresu, ktorú vidíte v prehliadači, systém rozpoznáva adresy podľa domény, isté problémy môžu nastať pri subdoménach, kde je treba radšej uviesť aj subdoménu napr. mail.zoho.com a nie len zoho.com) a názov pre dané heslo (napríklad Google, alebo pošta). Ak si chcete byť viac istí, že vaše heslo nikto neuvidí, tak to heslo ani nemusíte zadávať, ale stačí zadať tzv. "password hint" čiže akúsi pomôcku pre rozpoznanie hesla. To môže byť hocičo, napríklad "moje prvé mobilné číslo", alebo niečo v tom zmysle. Vtedy vás mashedlife neprihlasuje, ale len vám vyhodí túto pomôcku a vy to heslo dopíšete tam kam treba. Túto funkciu využijú skôr paranoidní jedinci, ktorí za každou takouto službou vidia CIA, SIS, KGB a Mossad.
Samozrejme, že ak na cudzom počítači nechcete pridávať záložku na prihlasovanie, stačí kliknúť na položku "edit" teda upraviť, pri príslušnom účte v mashedlife a heslo sa vám na požiadanie zobrazí a čo je lepšie je už aj automaticky označené, takže stačí stlačiť čarovnú kombináciu Ctrl+C a potom Ctrl+V. Účty môžte takisto zdieľať s inými používateľmi Mashedlife bez toho, aby vedeli vaše heslo. To všetko prebieha v celkom príjemnom rozhraní, ktoré je zatiaľ len v angličtine, ale nie je nezrozumiteľné ani pre veľmi anglicky nehovoriacich.
Mashedlife má jednoznačne veľa výhod. Hlavnou výhodou je kompatibilita. Heslá máte po ruke na akomkoľvek počítači, kdekoľvek, s akýmkoľvek operačným systémom a prehliadačom. Nemusíte nič inštalovať a jediné čo potrebujete je pripojenie na internet (čo je samozrejmé, keďže inak by vám boli na dve veci aj tie služby ku ktorým sa chcete dostať). A okrem toho si vlastne už nemusíte pamätať heslá a môžete si ku každej službe či stránke na internete priradiť vždy iné heslo, ktoré pozostáva zo všetkých možných znakov. To vám dokonca pomôže vygenerovať systém v Mashedlife. Jediné čo musíte, je zapamätať si heslo k mashedlife. Inak ste stratení. 

Ondro Mikláš

Ondro Mikláš

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný chlapík s foťákom a klávesnicou, ktorý rád fotí to čo vidí a opisuje veci, ktoré má rád a ktoré ho zaujímajú.Všetci ste tu vítaní a ak sa Vám tu páči, tak sa nebojte pridať komentáre či zdieľať články na sociálnych sieťach. Za to budete mať u mňa veľké pivo. Zoznam autorových rubrík:  ZážitkyTechHudbaPrázdne slováSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu